83 / 100

آیا به دنبال مقاله ای کامل و جامع در مورد استرس و راهکار های رهایی از آن هستید؟ استرس یک نوع واکنش بدنه که وقتی ما با چیزی که به نظر ما تهدید کننده است روبرو می شویم، اتفاق می افتد. این باعث می شود تا بدنمان هورمون هایی را تولید کند که به ما کمک می کند تا با مشکلات روبرو شویم. اما اگر این استرس زیاد باشد و طولانی مدت شود، می تواند به سلامتی ما آسیب بزند.

وقتی استرس داریم، بدنمان آماده می شود تا با مشکل روبرو شود یا از آن فرار کند. اما بعد از اینکه مشکل حل شد، بدنمان باید به حالت عادی برگردد. اگر استرس مداوم باشد، می تواند باعث بروز مشکلات سلامتی شود.

آیا همه استرس ها بده

استرس یک واکنش طبیعیه که وقتی با چیزی روبرو می ‌شیم که به نظرمون تهدید کننده است، اتفاق می ‌افته. این باعث می‌شه که بدنمون هورمون ‌هایی تولید کنه که بهمون کمک می‌ کنه تا با مشکلات روبرو بشیم. اما اگر استرس زیاد باشه و طولانی مدت بشه، می‌ تونه به سلامتیمون آسیب بزنه.

وقتی استرس داریم، بدنمون آماده می ‌شه تا با مشکل روبرو بشه یا ازش فرار کنه. اما بعد از اینکه مشکل حل شد، بدنمون باید به حالت عادی برگرده. اگر استرس مداوم باشه، می ‌تونه باعث بروز مشکلات سلامتی بشه.

استرس همیشه بد نیست. برای مثال، استرس روز عروسی یک نوع استرس خوبه. اما استرس باید فقط موقتی باشه. وقتی مشکل حل شد، بدنمون باید به حالت عادی برگرده. اگر استرس زیاد و طولانی مدت باشه، می ‌تونه به سلامتیمون آسیب بزنه.

استرس زیاد خیلی رایجه. برای مثال، (80) درصد آمریکایی‌ ها گفتن که حداقل یک علامت استرس رو در ماه گذشته داشتن. (20) درصد هم گفتن که تحت استرس شدید قرار دارن. کاملا حذف کردن استرس از زندگی ممکن نیست. اما می ‌تونیم یاد بگیریم که چطور ازش دوری کنیم یا اگر نتونستیم، چطور باهاش کنار بیایم.

تعریف استرس

استرس یک واکنش طبیعی بدنه که وقتی با یک موقعیت خطرناک روبرو می‌شیم، اتفاق می ‌افته. وقتی ناگهان استرس پیدا می‌کنیم، مغزمون باعث می ‌شه که بدنمون پر از هورمون‌ها و مواد شیمیایی بشه، مثل آدرنالین و کورتیزول.

این باعث می ‌شه که قلبمون سریع ‌تر بزنه و خون به عضلات و اجزای مهم بدنمون بره. و این مسئله باعث می‌ شه که احساس انرژی کنیم و بتونیم روی نیاز های فوریمون تمرکز کنیم. این ها مراحل مختلف استرسه و نشون می ‌ده که چطور می ‌تونیم باهاش کنار بیایم.

هورمون هایی که بر استرس تاثیر می گذارند

وقتی با یک موقعیت خطرناک روبرو می ‌شیم، یک قسمت از مغزمون به نام هیپوتالاموس واکنش نشون می ‌ده. این قسمت از مغز به بدنمون فرمان می ‌ده که هورمون‌ های زیادی تولید کنه. این هورمون ‌ها کمک می‌ کنن که بدنمون برای مقابله با خطر آماده بشه و شانس زنده موندنمون رو بیشتر کنه.

یکی از این هورمون‌ ها آدرنالینه. آدرنالین باعث می ‌شه که قلبمون سریع‌ تر بزنه، تنفسمون سریع‌ تر بشه، بدنمون راحت ‌تر از قند خون استفاده کنه، رگ ‌های خونی منقبض بشن تا خون به عضلات بره و همچنین باعث می ‌شه که بیشتر عرق کنیم.

هورمون هایی که بر استرس تاثیر می گذارند

هورمون هایی که بر استرس تاثیر می گذارند

استرس تولید انسولین را مهار می کند

وقتی استرس داریم، بدنمون هورمونی به نام آدرنالین تولید می ‌کنه. این هورمون باعث می‌ شه که تولید انسولین کم بشه. این در حالات خاص می ‌تونه خوب باشه، اما اگر زیاد باشه، می ‌تونه مشکلاتی ایجاد کنه.

برای مثال، اگر آدرنالین زیاد باشه، می ‌تونه باعث بشه که رگ‌ های خونی آسیب ببینن، فشار خون بالا بره، خطر حمله قلبی و سکته مغزی بیشتر بشه، سردرد، اضطراب، بیخوابی و افزایش وزن داشته باشیم. اما باید بدونیم که آدرنالین فقط یکی از هورمون ‌های استرسه. هورمون اصلی استرس کورتیزوله.

استرس و کورتیزول

کورتیزول یک هورمونه که وقتی استرس داریم، بدنمون تولید می ‌کنه. این هورمون کار های مختلفی انجام می ‌ده. مثلا باعث می ‌شه که میزان قند خون بیشتر بشه، به مغز کمک می‌ کنه که بهتر از قند خون استفاده کنه،

به بدن کمک می‌ کنه که راحت ‌تر بافت‌ های آسیب دیده رو ترمیم کنه، پاسخ سیستم ایمنی رو تغییر می‌ ده و سیستم تولید مثل و رشد رو کند می‌ کنه. این کار ها باعث می ‌شه که بتونیم بهتر با موقعیت‌ های استرس ‌زا کنار بیایم. این یک فرآیند طبیعیه و برای زنده موندن خیلی مهمه.

اگر سطح هورمون کورتیزول بدن برای مدت طولانی زیاد باشه، می ‌تونه به سلامتی آسیب بزنه. مثلا می ‌تونه باعث بشه که وزنتون زیاد بشه، فشار خونتون بالا بره، مشکل خواب داشته باشید، احساس کمبود انرژی کنید، دچار دیابت نوع دو بشید، استخوان‌ هاتون پوک بشه،

مشکلات حافظه داشته باشید و سیستم ایمنیتیتون ضعیف بشه که این مسئله باعث می ‌شه برای عفونت ‌ها آسیب ‌پذیر تر بشید. این همه مشکلات می ‌تونن روحیه ‌تون رو هم تحت تأثیر قرار بدن. اما خوبیش اینه که می‌ تونید به طور طبیعی سطح کورتیزول بدنتون رو کاهش بدید.

انواع استرس

استرس چند نوع داره. مثلا:

 • استرس حاد: این نوع استرس وقتی با یک موقعیت جدید و چالش ‌برانگیز روبرو می ‌شیم، اتفاق می ‌افته. مثلا وقتی در حال فرار از یک تصادف هستیم، این استرس رو حس می ‌کنیم. این نوع استرس می ‌تونه حتی وقتی که از چیزی لذت می ‌بریم،
 • مثل سوار شدن روی یک ترن هوایی یا اسکی کردن روی یک شیب تند، هم اتفاق بیفته. این نوع استرس معمولا بهمون آسیبی نمی ‌رسونه و حتی می ‌تونه برامون خوب باشه. این نوع استرس به بدن و مغزمون کمک می ‌کنه تا بتونن بهتر با موقعیت‌ های استرس ‌زا در آینده کنار بیان. وقتی خطر رد شد، بدنمون باید به حالت عادی برگرده.
 • استرس حاد شدید: این نوع استرس وقتی با یک موقعیت خیلی خطرناک روبرو می ‌شیم، اتفاق می ‌افته. مثلا می‌ تونه وقتی با یک موقعیت تهدید کننده زندگی روبرو شدیم، اتفاق بیفته و باعث بشه که مشکلات روانی مثل اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) پیدا کنیم.

استرس حاد اپیزودیک

استرس حاد اپیزودیک یعنی وقتی شما چندین بار با استرس شدید مواجه می‌ شوید. این موقعیت معمولاً زمانی رخ می ‌دهد که شما اغلب نگران چیز هایی هستید که فکر می ‌کنید احتمال دارد اتفاق بیفتند. شاید احساس کنید زندگیتان در هرج و مرج است و انگار از یک بحران به بحران دیگر می ‌روید.

برخی از شغل‌ ها مثل افراد حقوقی یا آتش ‌نشان‌ ها هم ممکن است باعث بروز استرس ‌های مکرر شوند. مثل استرس شدید، استرس حاد اپیزودیک هم می ‌تواند روی سلامت جسمی و روانی شما تاثیر بگذارد.

استرس حاد اپیزودیک

استرس مزمن

استرس مزمن یعنی وقتی شما برای مدت طولانی با استرس بالا مواجه هستید. استرسی که خیلی طول می ‌کشه می ‌تونه روی سلامتتون تاثیر منفی بذاره. این ممکنه باعث بشه شما با مشکلات زیر روبرو بشید:

اضطراب بیماری‌ های قلبی افسردگی فشار خون بالا سیستم ایمنی ضعیف استرس مزمن هم می ‌تونه باعث بشه شما با بیماری‌ های مکرر مثل سردرد، ناراحتی معده و مشکلات خواب مواجه بشید. درک بهتر از انواع مختلف استرس و چگونگی شناسایی آنها می ‌تواند به شما کمک کند.

علل استرس

استرس می ‌تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود. برخی از این دلایل عبارتند از:

 • زندگی در محیطی که فاجعه طبیعی یا انسانی رخ داده است.
 • داشتن بیماری مزمن.
 • جان سالم به در بردن از حادثه یا بیماری خطرناک.
 • قربانی جنایت شدن.
 • تجربه استرس ‌های خانوادگی مثل رابطه ناخوشایند، طلاق طولانی، مسائل حضانت کودک و مراقبت از عزیزانی که به بیماری مزمن مبتلا هستند.
 • زندگی در فقر یا بی خانمانی.
 • کار در شغل خطرناک.
 • داشتن تعادل نامناسب بین کار و زندگی، کار کردن ساعات طولانی یا داشتن شغلی که دوست ندارید.
 • استقرار در منطقه نظامی.

این عوامل فقط بخشی از دلایل ایجاد استرس هستند و ممکن است با توجه به شرایط فردی متفاوت باشند. علت استرس هر چه که باشد، اگر کنترل نشود، می ‌تواند تأثیرات جدی بر بدن داشته باشد. پس از اینکه علت استرس را پیدا کردید، بهتر است راه‌ های مقابله با آن را نیز بیاموزید.

علائم استرس

استرس می ‌تواند باعث ایجاد علائم مختلفی در افراد شود. برخی از این علائم عبارتند از:

 • داشتن درد مداوم
 • مشکلات خواب مثل بی خوابی
 • کاهش علاقه به رابطه جنسی
 • مشکلات گوارشی
 • خوردن بیش از حد یا کمتر از حد
 • دشواری در تمرکز و تصمیم‌ گیری
 • احساس خستگی
 • احساس ناراحتی، تحریک پذیری یا ترس

همچنین ممکن است برخی افراد در دوران استرس بیشتر از قبل مشروب بنوشند یا سیگار بکشند. این علائم ممکن است در همه افراد یکسان نباشد و بستگی به شرایط فردی دارد. اگر شما هم این علائم را تجربه می ‌کنید، بهتر است راه ‌های مقابله با استرس را یاد بگیرید.

سر درد استرسی

سر درد های استرسی یا سر درد های تنشی به دلیل فشار بر روی عضلات سر، صورت و گردن ایجاد می ‌شوند. علائم این نوع سر درد شامل:

 • سر دردی که از خفیف تا متوسط است.
 • احساس فشار در اطراف پیشانی.
 • حساسیت پوست سر و پیشانی.

خیلی چیزهای دیگر می ‌توانند سبب ایجاد سر درد تنشی شوند، اما معمولاً این درد ها به دلیل استرس عاطفی یا اضطراب هستند. پس اگر شما هم این علائم را تجربه می ‌کنید، بهتر است راه‌ های مقابله با استرس را یاد بگیرید.

زخم استرسی

زخم معده، که یک نوع از زخم ‌هاست، زمانی ایجاد می‌ شود که پوشش معده آسیب می ‌بیند. این آسیب می ‌تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود مثل:

 • عفونت با باکتری هلیکوباکتر پیلوری
 • استفاده طولانی مدت از دارو های ضد التهاب غیر استروئیدی
 • سرطان‌ ها و تومور های نادر

همچنین تحقیقات نشان داده است که استرس فیزیکی می ‌تواند بر روی سیستم ایمنی بدن تأثیر بگذارد و بهبودی از زخم معده را تحت تأثیر قرار بدهد. استرس فیزیکی می‌ تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود مثل:

 • ضربه یا آسیب به مغز یا سیستم عصبی مرکزی
 • بیماری یا آسیب جدی طولانی مدت
 • عمل جراحی

در نهایت، سوزش سر دل و درد ناشی از زخم معده می ‌تواند باعث ایجاد استرس عاطفی شود. پس اگر شما هم این علائم را تجربه می‌ کنید، بهتر است راه ‌های مقابله با استرس را یاد بگیرید.

استرس خوردن

برخی از ما وقتی استرس داریم، بیشتر غذا می‌ خوریم، حتی اگر گرسنه نباشیم. اگر می ‌بینید که بدون فکر، شب‌ ها زیاد غذا می ‌خورید یا کلاً بیشتر از قبل غذا می ‌خورید، شاید دچار استرس خوردن شده ‌اید.

وقتی به خاطر استرس غذا می ‌خوریم، معمولاً بیشتر از نیازمان کالری می ‌گیریم و احتمالاً انتخاب‌ های سالم در غذا را رعایت نمی‌ کنیم. این مسئله می‌ تواند باعث افزایش سریع وزن و مشکلات سلامتی بشود و در واقع کمکی به کاهش استرسمان نمی ‌کند.

اگر به خاطر استرس غذا می ‌خورید، بهتر است راه‌ های دیگری برای مقابله با استرس پیدا کنید. می ‌توانید راه ‌هایی را پیدا کنید که کمک کنند شب‌ ها زیاد غذا نخورید.

استرس در محل کار

کار می ‌تواند گاهی منبعی برای استرس باشد. این استرس ممکن است گاهی اوقات یا برای مدت طولانی باشد. استرس در محل کار می‌ تواند به شکل ‌های مختلفی باشد:

 • احساس نداشتن کنترل یا قدرت بر روی اتفاقات.
 • احساس گیر کردن در شغلی که دوست ندارید و فکر می ‌کنید گزینه ‌ی دیگری ندارید.
 • مجبور شدن به انجام کار هایی که فکر می‌ کنید نباید انجام دهید.
 • درگیری با همکار.
 • درخواست زیاد از شما یا کار زیاد.

اگر در شغلی هستید که دوست ندارید یا همیشه باید به خواسته ‌های دیگران پاسخ دهید، استرس در این شرایط به نظر می ‌رسد که اجتناب ناپذیر است. گاهی اوقات، ترک کار یا تلاش برای یافتن تعادل بیشتر بین کار و زندگی می ‌تواند کار درستی باشد. این روشی است که می ‌توانید متوجه شوید که آیا در محل کار به سمت خستگی شغلی حرکت می ‌کنید یا نه.

استرس در محل کار

استرس در محل کار

البته بعضی از شغل ‌ها خطرناک ‌تر از دیگران هستند. مثل شغل‌ هایی در زمینه پزشکی، یا پرستاری – که در آن شما زندگی یک نفر دیگر را در دستان خود دارید. در این موارد پیدا کردن تعادل و مدیریت استرس برای حفظ سلامت روان شما مهم است.

استرس و اضطراب

استرس و اضطراب دو حالت هستند که معمولاً با هم همراه می ‌شوند. استرس زمانی ایجاد می ‌شود که فشار زیادی بر روی مغز و بدن شما وارد می ‌شود. اضطراب زمانی رخ می ‌دهد که شما نگرانی، ناراحتی یا ترس زیادی را تجربه می‌ کنید. اضطراب می ‌تواند نتیجه‌ ی استرس مداوم یا گاه به گاه باشد.

داشتن استرس و اضطراب می‌ تواند بر سلامت شما تأثیر منفی بگذارد و احتمال ابتلا به بیماری‌ هایی مثل فشار خون بالا، بیماری قلبی، دیابت، اختلال هراس و افسردگی را افزایش دهد. استرس و اضطراب قابل درمان هستند. راه ‌ها و منابع زیادی وجود دارد که می ‌توانند به شما در مقابله با این دو کمک کنند.

اگر شما با استرس و اضطراب مواجه هستید، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. پزشک می ‌تواند سلامت کلی شما را بررسی کند و شما را به روانشناس معرفی کند. اگر فکر می ‌کنید که خودتان یا دیگران را به خطر انداخته ‌اید، باید فوراً کمک بگیرید.

مدیریت استرس

هدف از مدیریت استرس، کاملاً خلاص شدن از استرس نیست. چون این کار غیر ممکنه و همچنین گاهی استرس می ‌تونه مفید باشه. برای مدیریت استرس، اول باید بفهمید چه چیز هایی باعث استرس شما می‌ شن. بعد ببینید کدوم ‌هاشون رو می ‌تونید،

از بین ببرید و برای بقیه‌ شون راه‌ هایی پیدا کنید که با هاشون کنار بیایید. با گذشت زمان، مدیریت استرس می ‌تونه کمک کنه تا خطر ابتلا به بیماری ‌های مرتبط با استرس کم بشه و همچنین باعث بشه شما روزانه حالتون بهتر باشه.

چند راه ساده برای شروع مدیریت استرس:

 • رعایت یک برنامه غذایی سالم
 • هر شب (۷) تا (۸) ساعت خوابیدن
 • ورزش کردن به طور منظم
 • کم کردن مصرف کافئین و الکل
 • ارتباط با دیگران تا از حمایت اجتماعی بهره ببرید.
 • وقت گذاشتن برای استراحت و مراقبت از خود
 • یادگیری تکنیک ‌های مدیتیشن مثل تنفس عمیق

اگر نمی ‌تونید استرس خودتون رو مدیریت کنید یا اگر با اضطراب یا افسردگی مواجه هستید، فوراً به روانشناس خود مراجعه کنید. این شرایط قابل درمان هستند، فقط کافیه کمک بخواهید. نکات مدیریت استرس رو یاد بگیرید که می ‌تونید همین الان امتحان کنید.

مدیریت استرس

گزینه های درمانی آنلاین

گزینه ‌های درمانی آنلاین راه ‌های مختلفی رو برای کمک به شما در درمان مشکلاتتون ارائه می ‌دهند. شما می ‌تونید این گزینه‌ ها رو بررسی کنید تا ببینید کدومشون برای شما مناسب‌ تره. استرس یک قسمت طبیعی از زندگیه، ولی استرس زیاد می ‌تونه بر سلامت جسمی و روحی شما تأثیر منفی بذاره.

خوشبختانه راه ‌های زیادی برای مدیریت استرس وجود داره و درمان‌ های موثری هم برای اضطراب و افسردگی وجود داره که ممکنه با استرس شما مرتبط باشن. شما می ‌تونید راه ‌های بیشتری رو بی یابید که استرس چطور می ‌تونه بر بدن شما تأثیر بذاره.

استرس واکنش بدن شما به یک تهدید واقعی یا درک شده است. کمی استرس برای شما خوبه و شما رو وادار به انجام کار هایی مثل جستجوی شغل می‌ کنه در زمانی که اخراج شده ‌اید. ولی استرس زیاد می ‌تونه سیستم ایمنی بدن شما رو سرکوب کنه و باعث بشه شما راحت ‌تر بیمار بشید.

استرس طولانی مدت هم می ‌تونه خطر ابتلا به چندین بیماری مثل بیماری قلبی و سرطان رو افزایش بده. بر اساس یک مطالعه، (60) تا (80) درصد از مراجعات به روانشناس ممکنه به خاطر استرس باشه.

بیماری های ناشی از استرس

استرس می‌ توانه باعث بروز علائم و بیماری‌ های مختلف بشه. این علائم معمولاً زمانی که سطح استرس بالا می ‌ره ظاهر می ‌شن و با ادامه استرس بدتر می ‌شن. اما وقتی سطح استرس کم می ‌شه، این علائم هم کم می‌ شن. برخی از علائمی که معمولاً به خاطر استرس ایجاد می ‌شن عبارتند از:

 • ضربان قلب بالا
 • فشار خون بالا
 • تنفس سریع
 • تنگی نفس
 • تنش عضلانی
 • سردرد
 • حالت تهوع
 • سرگیجه

اگر سطح استرس شما بالا بمونه یا شما به طور مکرر استرس داشته باشید، خطر بیمار شدن شما افزایش پیدا میکنه.

بروز تب روانی توسط استرس

استرس طولانی مدت و تجربه ‌های عاطفی می ‌توانند باعث بروز تب روانی بشن. یعنی تبی که به جای اینکه به خاطر ویروس یا علل التهابی باشه، به خاطر عوامل روانی ایجاد می ‌شه. در بعضی از افراد، استرس طولانی مدت می ‌تونه،

باعث بشه دمای بدنشون بین (37) تا (38) درجه سانتیگراد بشه. بعضی افراد هم وقتی با یک رویداد عاطفی مواجه می ‌شن، دمای بدنشون می ‌تونه تا (41) درجه سانتیگراد برسه. تب روانی می ‌تونه برای هر کسی که استرس داره اتفاق بیفته، ولی بیشتر زنان جوان رو تحت تاثیر قرار می ‌ده.

تاثیر استرس بر سرما خوردگی

یک تحقیق در سال (2012) نشان داد که استرس طولانی مدت می‌ تواند باعث بشه بدن به درستی به التهاب ‌ها پاسخ نده. التهاب می‌ تونه باعث بروز بیماری ‌های مختلف بشه. افرادی که طولانی مدت استرس دارن، وقتی با میکروب‌ هایی که سرماخوردگی ایجاد می ‌کنن روبرو می‌ شن، بیشتر احتمال داره که مریض بشن.

استرس همچنین می ‌تونه باعث بشه سیستم گوارشی به درستی کار نکنه و بر روی معده و روده بزرگ تاثیر بذاره. استرس می ‌تونه باعث بشه علائم گوارشی مختلفی مثل درد شکم، حالت تهوع، سوء هاضمه، اسهال و یبوست ایجاد بشه. همچنین نشان داده شده که استرس می ‌توانه علائم سندرم روده تحریک پذیر رو بدتر کنه و ممکنه یکی از دلایل اصلی این بیماری باشه.

اگر شما از سوزش معده به خاطر رفلاکس اسید رنج می ‌برید، استرس می ‌توانه باعث بشه حساسیت شما به اسید معده افزایش پیدا کنه و علائم شما بدتر بشه. اگر به خوبی کنترل نشه، التهاب ناشی از اسید معده می‌ تونه خطر ابتلا به زخم معده رو افزایش بده. اسهال یا یبوست طولانی مدت هم می ‌تونه با استرس منجر به بیماری ‌هایی مثل هموروئید بشه.

تاثیر استرس بر افسردگی

استرس، چه به صورت مداوم یا حاد، می ‌تواند باعث افسردگی شود. استرس باعث می ‌شود تعدادی از مواد شیمیایی مغز، از جمله سروتونین، دوپامین و نوراپی نفرین، از تعادل خارج شوند و همچنین سطح کورتیزول را افزایش می ‌دهد. این تغییرات می‌ توانند روی حالت شما، الگوی خواب، اشتها و میل جنسی تاثیر منفی بگذارند.

تاثیر استرس بر افسردگی

تاثیر استرس بر افسردگی

استرس همچنین می ‌تواند باعث سر درد و میگرن شود. یک تحقیق نشان داده است که آرامش پس از یک دوره استرس می ‌تواند باعث سر درد میگرنی شدید در (24) ساعت بعد شود. این پدیده به عنوان “اثر فراموشی” شناخته می‌ شود. این تحقیق نشان داده است که دارو ها یا تغییرات رفتاری می ‌توانند به پیشگیری از سر درد در افرادی که میگرن دارند که با کاهش استرس مرتبط است، کمک کنند.

تاثیر استرس بر آلرژی و آسم

استرس، به صورت طولانی مدت یا شدید، می ‌تواند باعث شروع یا تشدید بیماری ‌هایی مثل آسم و آلرژی شود. استرس باعث می ‌شود بدن شما ماده ‌ای به نام هیستامین را آزاد کند که علائم آلرژی را ایجاد می‌ کند. استرس طولانی مدت یا شدید می ‌تواند علائم آلرژی را بدتر کند یا حتی باعث بروز واکنش آلرژیک شود.

این واکنش می ‌تواند باعث بروز علائم پوستی مثل بثورات یا کهیر شود، یا علائم دیگری مثل آبریزش بینی و چشم. استرس همچنین می ‌تواند باعث حمله آسم در افرادی که به آسم مبتلا هستند شود.

تاثیر استرس بر چاقی

استرس می ‌تواند نقش مهمی در چاقی داشته باشد. تحقیقات نشان داده ‌اند که استرس مداوم می‌ تواند باعث افزایش سطح یک هورمون به نام کورتیزول شود که می ‌تواند باعث افزایش وزن شود. این هورمون می ‌تواند باعث شود خواب شما بدتر شود، چربی در قسمت شکم شما افزایش یابد و حتی باعث شود شما بیشتر به غذا های شیرین و کربوهیدرات‌ های پردازش شده علاقه ‌مند شوید.

همچنین تحقیقات نشان داده ‌اند که افرادی که سطح بالایی از استرس دارند، بیشتر ممکن است در برنامه‌ های کاهش وزن شکست بخورند. چاقی خود یک عامل خطر برای بیماری ‌های مختلفی مانند بیماری ‌های قلبی، دیابت و سرطان است.

تاثیر استرس بر بیماری قلبی

تحقیقات نشان داده ‌اند که هر نوع استرس، چه احساسی، کاری، مالی یا حتی استرس ناشی از رویداد های مهم زندگی، می ‌تواند خطر بیماری قلبی را افزایش دهد. استرس می ‌تواند فشار خون و کلسترول شما را افزایش دهد که هر دو با بیماری قلبی مستقیماً مرتبط هستند. علاوه بر این، استرس می ‌تواند خطر مرگ ناشی از حمله قلبی را به شدت افزایش دهد.

تاثیر استرس بر درد

استرس می ‌تواند باعث درد در بدن شما شود. وقتی استرس دارید، ماهیچه ‌های شما منقبض می ‌شوند که می ‌تواند باعث درد در گردن، شانه و کمر شود یا این درد ها را بدتر کند. تحقیقات نشان داده‌ اند که استرس می ‌تواند حساسیت شما به درد را افزایش دهد. افرادی که به بیماری‌ هایی مثل فیبرومیالژیا یا آرتریت مبتلا هستند، معمولاً می ‌گویند که در زمان ‌های استرس، دردشان بیشتر می ‌شود.

چگونه استرس را مدیریت کنیم

یادگیری چگونگی کنترل استرس می ‌تواند به کاهش علائم و کاهش خطر ابتلا به بیماری کمک کند. برخی از راه ‌هایی که می ‌توانند به کاهش استرس کمک کنند عبارتند از:

 • انجام دادن ورزش به طور منظم. (مثل دویدن)
 • گوش دادن به موسیقی
 • انجام یوگا و مدیتیشن
 • انجام تمرینات تنفس عمیق
 • کاهش مسئولیت ‌ها
 • نگهداری حیوان خانگی
 • خواب کافی

اگر با مدیریت استرس مشکل دارید، با روانشناس خود صحبت کنید تا کمک حرفه ‌ای دریافت کنید. یک مشاور یا درمانگر می ‌تواند به شما کمک کند تا منابع استرس خود را شناسایی کنید و راه ‌هایی را برای مقابله با استرس به شما آموزش دهد. استرس همچنین می ‌تواند خواب شما را مختل کند و باعث بی ‌خوابی شود که می ‌تواند منجر به کاهش انرژی شود.

یک تحقیق در سال (2018) نشان داد که استرس و نگرانی می ‌توانند باعث اختلال در خواب و در نهایت بی‌ خوابی شوند. یک مطالعه دیگر با بررسی (2316) نفر نشان داد که افرادی که در معرض استرس هستند، بیشتر در خطر بی‌ خوابی هستند.

این دو مطالعه بر روی تأثیر استرس بر خواب تمرکز داشته ‌اند. اما لازم به ذکر است که هر کسی که استرس دارد یا در یک دوره پر استرس قرار دارد، لزوماً با بی ‌خوابی یا مشکلات خواب مواجه نمی ‌شود.

تغییرات در میل جنسی

تغییرات در میل جنسی بسیاری از افراد در طول دوره های استرس زا تغییراتی را در میل جنسی خود تجربه می کنند. یک مطالعه کوچک سطح استرس (30) زن را ارزیابی کرد و سپس برانگیختگی جنسی آنها را هنگام تماشای یک فیلم شهوانی اندازه ‌گیری کرد.

افرادی که دارای سطوح بالای استرس مزمن بودند، در مقایسه با افرادی که سطح استرس کمتری داشتند، برانگیختگی جنسی کمتری را تجربه کردند.  یک مطالعه بسیار جدیدتر که در سال (2021) در مورد تأثیر همه‌گیری (COVID-19) بر سلامت بار وری زنان منتشر شد، نشان داد که (45) درصد بیش از (1000) زن مورد بررسی، کاهش میل جنسی را به دلیل استرس گزارش کرده ‌اند.

به غیر از استرس، چیز های دیگری هم می ‌توانند تغییراتی در میل جنسی ایجاد کنند. این عوامل شامل تغییرات هورمونی، خستگی، مشکلات روانی و افسردگی هستند.

برخی از تحقیقات نشان داده ‌اند که استرس مداوم می ‌تواند با افسردگی و دوره ‌های افسردگی مرتبط باشد. یک تحقیق روی (816) زن مبتلا به افسردگی نشان داد که شروع افسردگی به طور قابل توجهی با استرس حاد و مزمن مرتبط است.

یک تحقیق دیگر نشان داد که سطوح بالای استرس با شروع افسردگی اساسی در نوجوانان مرتبط است. علاوه بر این، یک بررسی در سال (2018) نشان داد که ارتباطی بین افسردگی و تجربه استرس مزمن یا غیرقابل اجتناب وجود دارد.

علاوه بر استرس، چیز های دیگری مثل سابقه خانوادگی، سن، فاکتور های محیطی و حتی برخی دارو ها و بیماری ‌ها می ‌توانند باعث افسردگی شوند. در کل، استرس می‌ تواند علائم مختلفی از جمله کاهش انرژی، بی‌ خوابی، تغییرات میل جنسی و افسردگی ایجاد کند.

استرس می ‌تواند باعث افزایش آکنه شود. برخی از تحقیقات نشان داده ‌اند که افرادی که سطح بالایی از استرس دارند، ممکن است بیشتر از آکنه رنج ببرند. این کار می ‌تواند باکتری‌ ها را در پوست پخش کند و به ایجاد آکنه کمک کند.

یک تحقیق کوچک نشان داد که در زمان‌ هایی که دانشجویان استرس داشتند، مثلاً در زمان امتحانات، آکنه ‌شان شدید تر می ‌شد. یک تحقیق دیگر نیز نشان داد که نوجوانانی که سطح بالایی از استرس داشتند، به ویژه پسران، بیشتر از آکنه رنج می ‌برند.

اما باید به یاد داشت که عوامل دیگری هم می ‌توانند در آکنه نقش داشته باشند و برای فهم بهتر ارتباط بین آکنه و استرس، نیاز به تحقیقات بیشتری است.

استرس می ‌تواند باعث بروز آکنه و سر درد شود. علاوه بر استرس، چیز های دیگری مثل التهاب، تغییرات هورمونی، باکتری ‌ها، تولید بیش از حد چربی و منافذ پوستی مسدود نیز می ‌توانند باعث بروز آکنه شوند.

برخی از تحقیقات نشان داده ‌اند که استرس می ‌تواند باعث افزایش تعداد روز هایی که فرد سر درد دارد شود. یک تحقیق روی (172) سرباز نشان داد که بیش از نیمی از آن ‌ها گزارش کردند که سر درد های آن ‌ها به دلیل استرس ایجاد شده است.

علاوه بر استرس، چیز های دیگری مثل کمبود خواب، رژیم غذایی، مصرف الکل و تغییرات هورمونی نیز می‌ توانند باعث بروز سر درد شوند. استرس می ‌تواند باعث ایجاد درد مزمن شود. برخی از تحقیقات نشان داده ‌اند که افرادی که درد مزمن دارند، معمولاً سطح بالایی از کورتیزول، یک هورمون استرس، دارند.

برای مثال، یک تحقیق کوچک نشان داد که افرادی که کمردرد مزمن داشتند، سطح بالاتری از کورتیزول داشتند. یک تحقیق دیگر نیز نشان داد که افرادی که درد مزمن داشتند، سطح بالا تری از کورتیزول در مو های خود داشتند.

اما باید به یاد داشت که عوامل دیگری هم می ‌توانند در ایجاد درد مزمن نقش داشته باشند، مثل پیری، آسیب‌ ها، وضعیت‌ های بدنی نامناسب، آسیب عصبی و بیماری ‌های مکرر.

اگر احساس می‌ کنید که همیشه با بوی بد یا بیماری‌ های دیگر مبارزه می ‌کنید، ممکن است استرس داشته باشد که باعث این مشکلات شده است. استرس می ‌تواند بر سیستم ایمنی بدن تاثیر بگذارد و باعث شود شما نسبت به عفونت ‌ها حساس‌ تر شوید.

با تشکر از شما که تا پایان مقاله همراه ما بودید. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد. ما همیشه مشتاق شنیدن نظرات و بازخورد های شما هستیم. لطفاً اگر سوال یا نظری دارید، با ما در میان بگذارید. با آرزوی بهترین ها برای شما.